суббота, 11 января 2020 г.


Поворозник Т.О. бібліотекар
ДНЗ «Теофіпольський ПАПЛ»


Методичний посібник

РОЛЬ БІБЛІОТЕКИ
У ФОРМУВАННІ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ ВИКЛАДАЧА ТА УЧНЯ,
ЯК СКЛАДОВОЇ ЗАГАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ ОСОБИСТОСТІ,
ЛІЦЕЙНА БІБЛІОТЕКА – ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
ДЛЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ ТА ПЕДАГОГІВ

ЗМІСТ
1.     ВСТУП.
2.     РОЗДІЛ І.  ЛІЦЕЙНАНА БІБЛІОТЕКА – ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ.
3.     РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛІЦЕЙНОЇ БІБЛІОТЕКИ.
4.     ВИСНОВКИ.
5.     ЛІТЕРАТУРА


ВСТУП
       Формування нової української національної освіти у наш час відбувається непросто, оскільки доводиться постійно відмовлятися від застарілих стереотипів, виробляти нові підходи до створення державного освітнього простору. Важливим фактором у цій ситуації є розуміння і сприйняття педагогічними працівниками сутності трансформаційних процесів, що відбуваються в суспільстві взагалі, і зокрема в освіті.
Інформатизація охоплює усі сфери суспільного життя, що змінює погляди на роль і функції ліцейної бібліотеки, висуває нові вимоги до діяльності ліцейного бібліотекаря. Сучасна бібліотека -  інформаційно-ресурсний центр, що здійснює інформаційне та методичне забезпечення навчально-виховного процесу. Пріоритетними завданнями такого центру є
·         виховати у учнів інформаційну культуру, культуру читання, формувати вміння користуватися бібліотекою, її довідковим апаратом, розвивати творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси учнів, сприяти успішному засвоєнню ними навчальних програм;
·         забезпечувати зростання професійної компетенції педагогічних кадрів;
·         сприяти різним формам і методам бібліотечної роботи, самоосвіти учнів і педагогів, забезпечити літературою їхні соціальні та культурні потреби;
·         виховувати в учнів культуру, національну свідомість, шанобливе ставлення до книги як джерела знань.
Бібліотека як інформаційний центр є надійним осередком підготовки сучасного підростаючого покоління до життя в новому суспільстві. Особливо це стосується бібліотек шкіл нового типу, одним із завдань яких є виховання в учнів інформаційної культури – сталого прагнення до пошуку інформації, свідомого добору джерел, навичок систематизації та особистої оцінки.
Від ліцейних бібліотекарів нарівні з викладачами, в першу чергу, залежить можливість реального підвищення інформаційної культури учнів. Оскільки, як свідчить практика, сучасні підлітки, маючи високий рівень комп’ютерної грамотності, виявляються безпорадними в ситуаціях, коли потрібно знаходити, переробляти чи оцінювати навчальну інформацію. Це змушує бібліотекаря постійно консультувати учнів щодо того, як визначати точність, достовірність знайденої інформації.
У зв’язку з нестримною інформатизацією суспільства, впровадженням в освітній процес інформаційних технологій бібліотека підпорядковує свою діяльність вимогам часу. З цією метою на базі бібліотеки створюється інформаційно-видавничий відділи навчального закладу, завдяки чому бібліотека оснащується комп’ютерною технікою, оргтехнікою, підключється до мережі Інтернет, розміщюється блог бібліотекаря на  ліцейному сайті.
Бібліотека є скарбницею інформації, вона сприяє гармонійному розвитку особистості, розвиває прагнення до пошуку інформації, свідомого осмислення інформаційних джерел, формування навичок систематизації та аналізу, особливої оцінки.

РОЗДІЛ І.     ЛІЦЕЙНА БІБЛІОТЕКА – ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

Сучасний навчальний процес на 70% складається з самоосвітньої діяльності. А це означає, що у кожного учасника навчально-виховного процесу повинен бути вільний доступ до інформації. Традиційно цю функцію реалізує бібліотека, але в наш час вона повинна бути не просто місцем зберігання інформації, а й передбачати надання послуг із сучасних джерел інформації, причому мова йде не лише про відповідну літературу й довідники.
Запровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освіті є обов’язковою передумовою формування інформаційного суспільства у широкому розумінні. Актуальність обраної теми визначається низкою факторів.
По-перше, єдиним шляхом входження України до світового інформаційного простору є запровадження новітніх інформаційних технологій, які дають користувачам змогу одержати доступ не лише до інформаційних ресурсів бібліотеки, а й до світових інформаційних ресурсів.
По-друге, в теперішній час складається нова національна інформаційна інфраструктура, і бібліотеки є невід’ємною її складовою. Шкільна бібліотека як соціальний інститут – багатогранне явище, якому належить особливе місце у сфері освіти. ЇЇ головна функція – зробити інформацію доступною.
По-третє, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів, бібліотека повинна забезпечувати доступ до різноманітних інформаційних ресурсів. Це буде досягнуто тільки при умові якісного рівня обробки і розповсюдження інформації.
Отже, будучи по своїй суті інформаційним центром, бібліотека активно впливає на  свідомість учнівської молоді, формує відповідальність за творення незалежної України, спонукаючи до активних практичних дій, духовно збагачує її.
На сьогоднішній день сформульовані основні функції, завдання і напрямки діяльності бібліотеки згідно педагогічних і учнівських потреб ліцею.
Ліцейна  бібліотека повинна забезпечувати доступ до інформаційних ресурсів і слугувати інформаційними брамами, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів. Це буде досягнуте тільки при умові якісно нового рівня обробки і розповсюдження інформації.
Рівень інформаційної культури визначається вмінням формулювати свої потреби в інформації, вмінням ефективно її шукати, оцінювати і використовувати. І тому потрібно допомогти читачам зорієнтуватися в інформаційному просторі, виховати активних користувачів інформацією. Виконуючи свої традиційні завдання щодо забезпечення навчально-пізнавальної діяльності учнів та інформаційної підтримки педагогічного процесу, бібліотека шукає нові ефективні шляхи виконання поставлених завдань.
Робота бібліотеки ліцею  спрямована на вирішення наступних завдань:
- якісне формування фонду інформаційних ресурсів, з метою забезпечення потреб освітнього закладу;
- інформаційний супровід навчального процесу з використанням різних носіїв інформації і сучасних інформаційних технологій;
- впровадження нових форм інформаційного та довідково - бібліографічного обслуговування, надання користувачам вільного доступу до інформації;
- формування медіа та інформаційної грамотності здобувачів освіти, педагогів; співробітництво в цьому напрямку з бібліотеками інших закладів;
- сприяння навчально-виховній та позакласній роботі з учнями, використання нових форм популяризації читання та книги.
У теперішній час, в добу комп’ютеризації, книга все ж таки залишається неоціненним скарбом, як джерело мудрості, знань, досвіду та фундаментом освіти; а бібліотеку, книгозбірню можна назвати основою цього фундаменту.
          Освіта і бібліотека – ці два поняття невід’ємні одне від одного. Адже бібліотеки навчальних закладів зорієнтовані на задоволення потреб користувачів – вчителів, учнів і ріст професійної компетенції педагогічних кадрів – теж у великій мірі залежить від бібліотекарів, від їхнього вміння спрямувати педагогів на вибір потрібної інформації.
Сьогодні ведеться робота зі створення електронних баз даних, в тому числі і електронного каталогу. Основні джерела поповнення фонду:
– централізоване комплектування підручниками;
– придбання літератури і;
– книжкові подарунки учнів та батьків.
Особлива увага приділяється комплектуванню фондів новими джерелами інформації: комп’ютерними дисками, відео та аудіо записами, електронними книгами (зокрема підручниками).
В ході вивчення інформаційних потреб простежуються певні групи споживачів інформації: адміністрація ліцею, викладачі - предметники та учні ліцею.
Для адміністрації складає особливу цікавість інформація, яка міститься у періодичних виданнях, що виходять в Україні: «Професійна освіта України», інформаційний вісник «Профтехосвіта», «Завуч» та інші. Джерелом інформації для викладачів - предметників класних керівників у бібліотеці служать матеріали з профільних періодичних видань: "Українська мова та література в школі”, "Позакласний час”, "Історія в школах України”, "Математика в школах України ”, "Хімія та біологія в школах України”, а також електроні версії педагогічних видань та інші. Джерелом інформації для учнів є підручники, навчальні посібники, довідники, енциклопедії. Учні цікавляться новими матеріалами з доповнення до навчального матеріалу, а також є користувачами «електронної бібліотеки».
Серед форм та методів роботи бібліотеки, спрямованих на підвищення рівня інформаційної культури учнів ефективними є бібліотечно-бібліографічні заняття, практичні заняття з використанням традиційних та електронних інформаційних ресурсів, включаючи Інтернет та інше, використання ігрових та проектних технологій, інформаційних конкурсів тощо. Саме в бібліотеці здобувачі освіти і повинні мати змогу простежити на практиці зв’язок інформаційної теорії з практикою, відчути проблеми непідготовленого користувача в процесі роботи з інформацію, усвідомити наслідки власної інформаційної неграмотності.

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛІЦЕЙНОЇ БІБЛІОТЕКИ

Сучасна система освіти покликана формувати вміння орієнтуватись в масових інформаціях, набувати  знання. В цих умовах особливе значення набуває організація інформаційної освіти та підвищення інформаційної культури. Сьогодні важливо не стільки примусити учня вивчити певний обсяг інформації, скільки навчити його самостійно набувати нові знання, використовувати всю різноманітність інформаційних ресурсів, зокрема друковане слово , аудіо- та відео матеріали, електронні мережі.
Перед бібліотекою стоїть слідуюча мета: навчити учнів  раціональних прийомів роботи з книгою (навчальною та іншими видами літератури, пошуків, аналізів, синтезу  інформації, прививати уміння та навики інформаційного забезпечення навчальною діяльністю).  До таких навиків відносяться:
 - вміння поставити грамотно питання;
 - знати джерела інформації  та вміти ними користуватись;
 - вміння застосовувати знайдену інформацію.
     Суть інформаційної роботи бібліотеки полягає в тому, що бібліотекар регулярно повідомляє читачів про нові надходження книг в бібліотеку.
     Необхідними умовами інформаційної роботи являється систематичність та впровадження конкретної форми роботи для кожної групи читачів.
   Головну роль в інформаційній роботі має слово бібліотекаря - розповідь про роботу бібліотеки, правила користування і збереження книг та книжного фонду в цілому. Бібліотечна інформація повинна передбачати регулярність, доведення бібліотечної інформації про нові державні документи, теми, інноваційні направлення в наукових досягненнях педагогіки, соціології, технології навчально-виховного процесу для кожного педагога.
Ефективними технологіями популяризації літератури є презентації книг, мандрівки літературними стежками видатних письменників, книжкові огляди, різноманітні конкурси, тематичні дискусії, години спілкування з поезією, мистецтвом, музикою, прес – конференції за формою ділових та рольових ігор.
Виток спіралі інформатизації розкручується все вище і вище. Але не можна забувати, що в основі будь-якого навчального процесу лежать педагогічні технології. Інформаційні освітні ресурси повинні не замінити їх, а допомогти бути більш результативними. Вони покликані оптимізувати працевитрати викладача, щоб навчальний процес став більш ефективним.
Дуже важливо, щоб нові інформаційні технології застосовувалися не замість, а разом з традиційними, класичними.
Інформаційні технології не повинні впроваджуватися докорінно в навчальний процес, вони мають стати контекстуальною основою для змін, оскільки:
- розширюють можливості й надають нові способи одержання інформації;
- додають до комунікативної системи нові елементи;
- задають нові форми спілкування й структурують його;
- зрівнюють позиції педагогів та учнів;
- дозволяють самореалізуватися й заявити про себе через електронні публікації та створення Інтернет-сторінок;
- уводять до системи взаємин нові авторитети й статусні позиції;
- розширюють коло спілкування й культурний обрій;
- поєднують роботу й дозвілля.

ВИСНОВКИ

Третє тисячоліття – це тисячоліття нових інформаційних технологій. Збільшення потоку інформації в останні роки вимагає від людства сформованості інформаційних умінь: знаходити, обробляти, запам'ятовувати та використовувати інформацію. У Програмі розвитку освіти України, в основному «Положенні про бібліотеку загальноосвітнього закладу» до значимих віднесено проблему формування у підростаючого покоління інформаційної культури, пізнавальної самостійності. Суспільству, яке розвивається, потрібен культ знань. Прагнення до знань, до пізнання світу повинне стати однією з найважливіших потреб людини. Щоб досягти зрілості, високої духовної культури, розвитку творчих здібностей, людині потрібні не лише знання, а й уміння самостійного пошуку інформації, вироблення вмінь та навичок самоосвіти.
Отже, найважливішим завданням сьогодні є усвідомлення кожного колективу, що бібліотека – це інформаційний ресурс навчального закладу, а не другорядна, допоміжна структура. Провідна тема та основні напрямки роботи бібліотеки завжди визначаються адміністрацією закладу та вимогами підготовки фахівців в галузі.
Бібліотека ліцею намагається стати осередком інтелектуальної культури та центром якісного і оперативного інформування педагогічного та учнівського колективів. На сьогодні бібліотека залишається чи не єдиним безкоштовним джерелом одержання інформації, місцем самоосвіти, інтелектуального відпочинку, творчого спілкування і творчого розвитку дітей, підлітків та викладачів.
В зоні першочергової уваги бібліотеки – формування медіа- та інформаційної грамотності школярів, педагогів, співробітництво в цьому напрямку з бібліотеками інших закладів.
   Результативність інформаційної роботи залежить від тісного контакту бібліотеки, педагогічного колективу, єдиного планування всієї вдало скомпонованої системи виховання бібліотечно-бібліографічної культури.
Ліцейна бібліотека - не просто сховище книг, а ресурсний, інформаційний, культурний центр для учнів та педагогів - необхідна умова формування якісної сучасної освіти.
В усьому цьому величезну роль, якщо не саму важливу, грає так званий «людський фактор». Свою місію бібліотекар бачить у підтримці всіх учасників навчально-виховного процесу інформацією, у наданні бібліотечно-інформаційних ресурсів на різних носіях: друкованому (книжковий фонд, фонд періодичних видань, комп'ютерні роздруківки), цифровому (флеш-пам'ять, CD-, DWD-диски), допомога при роботі в мережі Інтернет.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Атипових, В.Б. Освітня функція шкільної бібліотеки: теоретичне обгрунтування / / Бібліотекознавство. - 2006. - № 1.
2.     Бушуєва, С. Комфортна середовище для діалогу поколінь: Дет. б-ка - лідер культури / / Бібл. дело.-2007 .- № 1
3.     Концепція інформатизації мережі бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів України. – 2008. – № 7
4.     Лобановська І. Г. Упровадження інформаційно-комунікаційних технологій у практику роботи шкільних бібліотек / І. Г. Лобановська. – 2007. – № 21
5.     Поперечна Л  Ббібліотекар – педагог медіа- та інформаційної культури / Лідія Поперечна // Шк. бібл.-інформ. центр. Бібл. робота. – 2014. – №1


       


Комментариев нет:

Отправить комментарий